Eminönü Elektronik Toptancıları 5

Elektronik sistemlerde kullanılan ve bunun birlikte elektronlar ile elektronların kuma alanlarını etkilemekte olan cihazlar ya da fiziksel elemanlar elektronik malzeme olarak isimlendirilmektedir. Elektronik malzemelerde en azca iki ve elan fazlası olacak şekilde bağlamlantı noktaları vardır.

Elektronik Malzemeler Nelerdir?

Elektronik malzemeler umumi olarak 3 çeşittir. Bunlar;

Pasif Dönem Elemanları

Etken Dönem Elemanları

Elektromekanik Dönem elemanları

Pasif Dönem Elemanları

Pasif fasıl elemanları, bir bir element ile üretilmektedir. Bunun birlikte anlayışlevini yerine getirmesi esnasında enerjiye gereksinim duymamaktadır. Bu malzemeler bir tip malzemelerden üretilmektedir. Umumi lakinçlar ile kullanılabilir. Elektronik devrelerin genelinde bu elemanlar bulunmaktadır. Bu sebeple eksiksiz bir şekilde teşhisnmaları ve lakinçlarına elverişli olarak kullanılmaları gerekir.

Etken Dönem Elemanları

Bu ürünler, en azca 2 ya da elan çokça elementten imal edilir. Çalışmaları midein enerjiye gereksinim duymaktadır. Sessiz adım atarına kullanılabilirler ancak doğurgan bir şekilde çalışmaları yerine pasif fasıl elemanları ile kullanılmaları gerekmektedir. Özel lakinçlı kullanımlar midein üretilmektedir. Kullanıldığı fasıl özelliklerine ve türlerine göre bileğanlayışkenlik gösterebilmektedir.

Elektromekanik Dönem Elemanları

Bu ürünlerin tutum fail bölümleri bulunur. Bunun birlikte elektronik devreye katkı esenlamaları ile bile bilinirler. Piezoelektrikler, kristaller ve rezonatörler örnek olarak verilebilir.

Kristaller; seramik yapıdadır. şiddetli frekansların elde edilmesi amacı ile kullanılır. Seramik rezonatör; tutarlı kelime sıklığı elde etmek midein kullanılmaktadır. Seramik filtre; radyo dalgalarında olan belirli bir banddaki frekanslar midein tercih edilmektedir. Elektriksel bağlanakların esenlanması yerine terminal ile konnektör kullanılır. Konnektörler ise kendi aralarında soket, screw terminal, pin header olarak üçe ayrılmaktadır.